Életem, Világom, Véleményem

Nem iszom, nem dohányzom, nem bulizom. Nem más divatja szerint öltözködöm, hanem a sajátom szerint. Megvan mindenről a véleményem és el is mondom!

Friss topikok

  • Darky_: Nos nagyon jó kis írás! Tetszik, ahogy felépítetted az egészet és a történelmi kitérő után teljese... (2011.06.18. 13:37) Minha Vida - Életem a Capoeira

Kategóriák

Olimpia és a Magyarok

2012.08.11. 20:38 | Lottinha | Szólj hozzá!

  A minap egy igen érdekes meglátást hallottam az olimpiával kapcsolatban, ami mellett nem tudtam elmenni szó nélkül. Egy ismerősömmel éppen az olimpiáról beszélgettünk, amikor az illető a következő kijelentést tette: "Az olimpia elvesztette a varázsát, amióta beengedték az amerikaiakat és a kínaikat! Az olimpia egy európai dolog!" Ez a kijelentés megérdemli, hogy beszéljünk róla, hiszen régen nem hallottam ekkora butaságot, bár sokan osztják ezt a véleményt. Most megpróbálom elmagyarázni, miért helytelen már maga az alapgondolat is.

Egy kis összefoglaló az olimpia történetéről:

 

olimpia4.jpg

 Az olimpiát valóban az Európában találták ki, pontosabban az ókori Görögországban. A mítosz szerint az olimpia isteni eredetű, amely szerint az első olimpia Zeusz és Kronosz párviadalként vonult be a történelembe, amikor apa és fia megküzdöttek az Istenek trónjáért. Az azonban bizonyos, hogy az elnevezés a versenynek otthont adó város nevéből Olümpiából származik. Hivatalosan az első  ókori olimpiát i.e 776ban tartották, az utolsó ókori értelemben vett olimpiát pedig 393-ban, amikor I. Theodosius római császár államvallássá tette a kereszténységet, és betiltott minden pogány ünnepet, rendezvényt, többek között az olimpiát is.

 Az újkori  olimpiát több, mint 1500 évvel később, 1896-ban rendezték meg először, ám a helyszínt a görög fővárosba, Athénba tették át. Akkoriban még nem volt ilyen nagyszabású esemény mint napjainkba, mindössze 250 induló mérte össze tudását 9 versenyszámban ( atlétikabirkózáskerékpározássportlövészetsúlyemeléstenisztornaúszás, vívás) Érdekesség, hogy az olimpiák történetében először az 1900as párizsi olimpián vehetett részt nő is a versenyen.

Természetesen elég rápillantani az olimpia zászlajára, és máris láthatjuk, hogy ostobaság a többi kontinens országaira betolakodóként tekinteni, hiszen a zászló szinte az első pillanattól az olimpiák részét képezi. (pontosan 1913-ban tervezte egy francia báró)

19030_bigger.jpg

Mit is jelent az ötkarikás zászló? az öt karika világunk 5 kontinensét képezi, melyeket az olimpia eszméje egyesít. A karikák színének nemhivatalos jelentése pedig: a kék karika Európát, a sárga Ázsiát, a fekete Afrikát, a zöld Óceániát, a piros pedig az amerikai kontinenst jelenti. Természetesen ez a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem erősíti meg, hivatalosan a karikák azon színekből állnak össze, amelyek minden nemzeti zászlóm megjelennek (legalább egy közülük) 

A legnagyobb üzenete mégis a látszólag egyszerű, minta nélküli, fehér háttérnek van. A fehér szín a békét és a résztvevő nemzetek közötti barátságot szimbolizálja. Ezzel bizonyítva érzem, hogy Amerika és Ázsia ugyanolyan joggal vehet részt az olimpiai játékokon, mint a környező országok bármelyike!

Valóban, az olimpiának meg van a maga hatása.   Számomra örömteli minden egyes pillanat, amikor az olimpiát nézve, vagy arról olvasva látom, mennyire összehozza az embereket ez a 4 évenkénti rendezvény. Magyarnak lenni különös öröm ilyenkor, hiszen különlegesen jól szerepelnek sportolóink az ország lehetőségeihez, és méretéhez képest. Sajnos Magyarországon amennyire örülni tudnak egy aranyéremnek, másokban egyből feltámad a rosszindulat/irigység.  Elég csak körbenézni egy olimpiával kapcsolatos fórumon, vagy kinyitni egy újságot. A jobb szemléltetés kedvéért egy, a média által felkapott esetről fogok beszélni. Győzött, elkezdték támadni. Így történt ez Gyurta Dani győzelmét követően. Alighogy megkapta aranyérmét, a jólelkű újságírók rögtön előástak róla valamit, amivel érdemét próbálják kisebbíteni. Legnagyobb döbbenetet számomra mégis az okozta, amikor azért támadták Gyurta Danit, amiért egy interjúban azt merte nyilatkozni, hogy 15 millió magyart vitt végig azon a kétszáz méteren.  Meghazudtolták, képmutatónak nevezték, amiért azt mondta, hogy nem csak önmagáért úszott, hanem a családjáért és országáért is. Valószínűleg a világcsúccsal olimpiai bajnoki címet szerzett fiú nem egy szent, de egy normális országban ilyenkor megbocsátják bűneit (bár én nem tudom, hogy a hazaszereteten kívül mi volt Gy. D. bűne) és az újságokban mást sem lehet olvasni, csak az adott sportolóról szóló dicshimnuszokat. Sajnos erre az egyöntetű vállveregetésre itthon még várni kell. Természetesen sok újság itthon is elismeri Dani tehetségét, és a magyar szurkolótábor is hatalmas, mégis elszomorító, hogy ilyen lekicsinylő cikkeket olvas az ember arról, akire inkább büszkék lehetnének. Egy fórumozó nagyon jól megfogalmazta a helyzetet: "Fotelből mindig könnyű okosnak lenni!"  

Szeretném összeszedni az eddigi magyar olimpiai eredményeket, mert erre tényleg büszkék lehetünk! :)

Aranyérem:

 

Szilágyi Áron - Vívás (kard egyéni)

Gyurta Dániel - Úszás (200 m mell világcsúccsal!)

Berki Krisztián - Torna (lólengés)

Pars Krisztián - Atlétika (kalapácsvetés)

Dombi Rudolf, Kökény Roland - Kajak-kenu (K-2 1000 m)

Szabó Gabriella, Kozák Danita, Kovács Katalin, Zúr-Fazekas Krisztina - Kajak-kenu (K-4 500 m)

Kozák Danuta - Kajak-kenu (K-1 500 m)

Risztov Éva - Úszás (10 km)

Ezüstérem:

 

Ungvári Miklós - Cselgáncs (66 kg)

Lőrincz Tamás - Birkózás (kötöttfogású 66 kg)

Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Paumann Dániel - Kajak-kenu (K-4 1000 m)

Kovács Katalin, Janics Natasa - Kajak-kenu (K-2 500 m)

Bronzérem:

Csernoviczki Éva - Cselgáncs (48 kg)

Cseh László - Úszás (200 m vegyes)

Módos Péter - birkózás (Kötöttfogású 55 kg)

Douchev-Janics Natasa - Kajak-kenu (K-1 200)

Marosi Ádám - Öttusa

4. Helyezés:

 

Gyurta Dániel - Úszás (100 m mell)

Hosszú Katinka - Úszás (400 m vegyes)

Női vízilabda válogatott

5. Helyezés:

Karakas Hedvig - Cselgáncs (57 kg)

Joó Abigél - Cselgáncs (78 kg)

Cseh László, Gyurta Dániel, Pulai Bence, Kozma Dominik - Úszás (4x100 m vegyes váltó)

Harcsa Zoltán - Ökölvívás (75 kg)

6. Helyezés

Kiss Gergő - Úszás (400 m gyors)

Csonka Zsófia - Sportlövő (sportpisztoly)

Bognár Richárd - Sportlövő (dupla trap)

Kapás Boglárka - Úszás (800 m gyors)

Sidi Péter - Sportlövő (Kisöbű sportpuska 3x40)

Dudás Miklós - Kajak-Kenu (K-1 200 m)

Vajda Attila - Kajak-kenu (C1 1000 m)

Végezetül pedig egy idézetet hoztam Kemény Dénestől, a háromszoros olimpiai bajnok magyar vízilabda válogatott edzőjétől:

„A kapufa éle mindig igazságos, mert annak lövése pattan be, aki a hétköznapokon többet tett a győzelemért.”

HAJRÁ MAGYAROK!!

A bejegyzés trackback címe:

https://lottinha.blog.hu/api/trackback/id/tr964706351

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Címkék: magyarország Sport Olimpia Aranyérem Ezüstérem Bronzérem 2012 London
süti beállítások módosítása